Quantcast
Channel: Matko jedyna! » Rozszerzanie diety
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Jak nauczyć dziecko nowych smaków?

$
0
0

5-6 miesiąc życia dziecka to dobry moment, aby rozszerzyć dietę niemowlęcia poprzez wprowadzenie produktów innych niż mleko mamy. Od czego zacząć? O czym należy pamiętać? I jakich błędów nie popełniać?

 

Aktualnie obowiązujący schemat żywienia wskazuje, że rozszerzanie diety niemowlaka należy rozpocząć między ukończonym 5 a 6 miesiącem życia. To dobrym moment na przyzwyczajanie malucha do zdrowych nawyków żywieniowych, które będą utrwalać się w przyszłości. Na tym etapie rozwoju dziecka możliwe jest plastyczne kształtowanie preferencji smakowych i zapachowych. Dlatego należy to wykorzystać, by w przyszłości dieta była bardziej urozmaicona.

Czy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Chociaż mówi się, by rozszerzać dietę nawet już w 5 miesiącu życia, nie każde dziecko jest na to gotowe. O wprowadzeniu nowych produktów do jadłospisu możesz pomyśleć wówczas, gdy niemowlę:

  • wykazuje zainteresowanie jedzeniem spożywanym przez rodziców,
  • otwiera buzię, gdy do ust rodzic zbliża łyżeczkę.

To dobry znak, świadczący o gotowości do podjęcia nowych doświadczeń smakowych. Chociaż na początku dziecko może wypychać pokarm językiem, jest to reakcja całkowicie naturalna i ma charakter przejściowy.

Nie poddawaj się również, jeśli niemowlę odmówi próbowania konkretnego produktu. Nie rezygnuj również całkowicie z tego produktu, ale nie zmuszaj dziecka na siłę do jedzenia. Spróbujcie ponownie  następnego dnia lub za jakiś czas.

Warzywa zamiast owoców

Wielu rodziców popełnia błąd, decydując się na rozszerzanie diety niemowlaka od owoców. Są one chętnie zjadane przez niemowlęta z uwagi na słodki smak. W efekcie wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw jest utrudnione.

Dlatego eksperci do spraw żywienia zalecają rozszerzanie diety niemowlaka od warzyw, które charakteryzują się mniej wyrazistym i niesłodkim smakiem. To ważne – szczególnie, że polskie dzieci spożywają bardzo mało warzyw, nawet 50% mniej niż jest to zalecane.

Proste smaki na początek

Rozszerzanie diety niemowlaka warto zacząć od prostych smaków. Niech to będą pojedyncze składniki, by dziecko miało szansę dokładnie poznać smak marchewki, ziemniaka, brokułów, dyni czy cukinii. Na początek wystarczą trzy podstawowe warzywa. Dopiero potem, gdy niemowlę pozna już większości z nich, można łączyć smaki w jeden, tj. mieszając marchewkę z ziemniakiem, czy dodając do ziemniaków szpinak.

Powrót do tego samego smaku

Zaleca się, by każde wprowadzone warzywo powtórzyć w codziennej diecie aż 7 a nawet 15 razy. Dzięki temu dziecko jeszcze bardziej przyzwyczai się do smaków i będzie je rozpoznawało. Ważne jest więc, by każdego dnia podawać inne warzywa i owoce.

Kiedy wprowadzić mięso?

Przez pierwszych 5 tygodni od rozpoczęcia rozszerzania diety podawaj warzywa, uzupełniane od 3 tygodnia owocami. Po tym czasie możesz wprowadzić do jadłospisu kolejne produkty spożywcze, tj. mięso oraz inne posiłki je zawierające. Takie obiadki możesz przyrządzać samodzielnie lub skorzystać ze słoiczków – gotowych i bezpiecznych produktów z oznaczeniem wiekowym na każdy etap rozwoju dziecka.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images